36 Solar modules SPM420/108, Max. Power 420 Wp per module, SoloPort
 ★ ★ ★ ★ ★
 ★ ★ ★ ★ ★
(35)
Technical data
Manufacturer logo of the manufacturer “SoloPort”
Article No.: 224003
  • Model
    SPM420/108
  • Max. solar module power (STC)
    420 Wp
  • Weight
    22 kg
  • Width
    1.722 mm
  • Depth
    1.134 mm
  • Height
    30 mm
  • Protection class
    IP68
  • Range of application
    Outdoor
  • Working temperature
    -40 °C - 85 °C
Media
Delivery volume
  • 36 Solar modules SPM420/108
  • 20-year performance guarantee
  • 10 years product warranty
  • Particularly high rated power and average efficiency
  • Anti-reflective and dirt-repellent surface reduces power loss due to debris and foreign matter
  • Excellent performance even with low light intensity
  • Withstands particularly high wind and snow loads
Each panel has 108 cells, is 1.722 mm x 1.134 mm x 30 mm in size and weighs 22 kg. The connectors are MC4 compatible.
......read more
Technical data
Article No.: 224003
  • Model
    SPM420/108
    420 Wp
  • Weight
    22 kg
  • Width
    1.722 mm
  • Depth
    1.134 mm
  • Height
    30 mm
  • Protection class
    IP68
  • Range of application
    Outdoor
  • Working temperature
    -40 °C - 85 °C
Media
Delivery volume
  • 36 Solar modules SPM420/108
  • 10 years product warranty
Notes
Legal information for Germany
Zero tax rate for photovoltaic operators
(ᴓ 4.89 / 5.00)
Reviews with pictures
Untitled
Untitled
Relevant ratings
16.01.2025 based on Art. No. 223307
Company TOPREGAL, TOP quality, easy assembly, and best competent advice from Mr. Bieg
Read original
07.06.2024 based on Art. No. 228550
Outdoor solar system with TOPREGAL solar racks. The double solar port racks SPG5 incl. 12 solar modules each and rain gutters made of aluminum was specially modified for this purpose. For this purpose, the short vertical profile rods were shortened to 96 cm. This results in an inclination of 30 degrees. The complete frame is placed on 8 Relufor 50x40x25cm plant stones, which were filled with liquid concrete. (The stones are from Hornbach and weigh 60 kg each). The rainwater is collected in rain barrels, which are connected as communicating pipes The two Solarport racks were assembled to form a unit with 24 solar modules. The ground-mounted PV system is oriented exactly south with an inclination angle of 30 degrees. (String 1 and String 2) with 12 panels each. Total 24 panels a 420 Wp Total 10 kWp The panels are from the company SOLOPORT Type SPM420/108, Max Voltage 34 V, Voltage at Pmax (Vmp 32,01 V, Max. Power 420 W . Open-Circuit Voltage 37,87 Voc Per string with the correction factor for 420 müM: 12x 37.87 x1.15=>522.6 Voc per string. The inverter is mounted directly on the solar port. Type SUNGROW SH10RT Three-phase hybrid inverter, rated power 10 kW without transformer. Self-consumption is controlled with a My PV AC Thor 9s. The domestic hot water is heated up to 83 degrees. When this value is reached, it is fed into the grid. If the temperature is below 81 degrees and excess solar power is available, the water is heated again with the boiler's 6 kW heating rod. The service from TOPREGAL is very good. The delivery to Switzerland was made without any problems, direct to my home. The after-sales service was also perfect. Details can be seen in the enclosed photos.